FAQ korona virus i Zakon o radu

Od 31. ožujka 2020. godine

1. Kada možete ostati u kući?

Ne postoji jednostavan odgovor.

Ne možete donijeti vlastitu odluku da više nećete ići raditi zbog straha od koronavirusa. Poslodavac Vam može dati otkaz ili pismenu opomenu.

Ako ste bili u kontaktu sa zaraženom osobom, što je prije moguće utvrdite trebate li ići u karantenu. Ukoliko je zbog sumnje u zaraženost koronavirusom i zbog konačne medicinske potvrde o zaraženosti onemogućen dolazak na posao, morate odmah obavijestiti poslodavca i predočiti mu potvrdu o nesposobnosti za rad. Sve osobe koje su zaražene, će od liječnika koji utvrdi infekciju biti prijavljene Zdravstvenom uredu. To je pravilo. U slučaju karantene morate ostati kod kuće, a plaću će Vam isplatiti poslodavac.

U osnovi: ako ste bolesni i ne možete raditi - bilo da se radi o koronavirusu ili nečemu drugom - od liječnika ćete dobiti potvrdu o nesposobnosti za rad, koju morate odmah poslati poslodavcu i zdravstvenom osiguranju. Na taj način, ćete i dalje primati plaću.

Zbog trenutne situacije, moguće je do 23.06.2020 dobiti potvrdu o nesposobnosti za rad do 14 dana, nakon telefonskog razgovora s liječnikom. Potvrda o bolovanju šalje se kući poštom.
Međutim, to se odnosi samo na:
- Pacijente s bolestima gornjih disajnih puteva koji pokazuju blage simptome,
- Pacijente s poremećajima gornjih disajnih puteva koji imaju blage simptome i za koje se sumnja da su zaraženi virusom.

2. Dijagnosticiran Vam je koronavirus.

Ako ste zaraženi koronavirusom, morate odmah prijaviti poslodavcu svoju nesposobnost za rad i dostaviti potvrdu o očekivanom trajanju bolesti od liječnika. Da biste smanjili širenje virusa, bilo bi dobro informirati svog poslodavca i radne kolege o infekciji.

3. Što ako u mojoj tvrtki postoji zaražena osoba?

Ni tada ne možete samo tako ostati u kući. Ako ste imali bliži kontakt s zaraženom osobom, Zdravstveni ured će Vas kontaktirati i poslati u karantenu, a Vi ćete i dalje primati svoju plaću (prema § 616 BGB ili § 56 IfSG).

4. Morate li otputovati na poslovno putovanje u područje s velikom zaraženošću koronavirusom?

Dužnost rada odnosi se i na poslovna putovanja.

Ako rizik od infekcije službeno utvrde vlasti (Zdravstveni ured, Okružni ured, policija i drugi) za određenu regiju, ne morate putovati u te regije.

Ovdje ćete pronaći web stranicu Instituta Robert Koch s trenutnim opisima rizičnih područja (https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete.html).

5. Što ako Vaša tvrtka ima malo posla zbog trenutne situacije?

Poslodavci se mogu prijaviti u Agenciju za rad (Agentur für Arbeit) radi kratkoročnih naknada. Poslodavac prima naknadu od države za dio svojih zaposlenika koji rade kraće zbog manjeg broja naloga, koju moraju isplatiti i Vama. Ta naknada iznosi 60 posto izgubljene neto plaće. Ako imate barem jedno dijete, dobit ćete 67 posto izgubljene neto plaće.

Ako Vas poslodavac pošalje kući i dalje imate pravo na plaću. Zatražite od poslodavca da Vam pismeno potvrdi da trebate ići kući ili da se razgovor s poslodavcem obavi pred svjedokom. Račune radnog vremena ne smije poslodavac jednostrano koristiti, ukoliko Vas oslobodi rada. Uvijek se treba tražiti Vaše odobrenje.

Ako poslodavac odluči zatvoriti tvrtku iz predostrožnosti, on mora i dalje nastaviti isplaćivati Vaše plaće za period zatvaranja.

UPOZORENJE! Ne potpisujte dokumente koje Vam poslodavac nudi na potpisivanje zbog nastale korona krize. Može biti riječ, o sporazumnom raskidu ili o promjeni radnog ugovora, što za Vas može imati negativne posljedice.

6. Možete li pored naknade za skraćeno radno vrijeme (Kurzarbeitergeld) još nešto dodatno zaraditi?

Hoće li dodatni prihod od honorarnog posla (Minijob) utjecati na visinu naknade za skraćeno radno vrijeme, uveliko ovisi o tome kada je započet honorarni posao (Minijob).
Početak honorarnog posla (Minijob) tijekom skraćenog radnog vremena (Kurzarbeit): Ako ste svoj honorarni posao započeli istodobno ili nakon skraćenog radnog vremena (Kurzarbeit), taj se iznos uzima u obzir prilikom izračuna naknade za skraćeno radno vrijeme (Kurzarbeitergeld). Na primjer, obično biste dobili bruto plaću 2400 EUR (ciljna plaća). Zbog skraćenog rada, radite manje sati i samo od poslodavca primate 1.000 EUR bruto plaću (stvarna plaća). Za razliku između 1.000 i 2.400 EUR (prema tome 1.400 EUR bruto), dobit ćete naknadu za rad za skraćeno radno vrijeme u iznosu od 60 do 67 posto neto iznosa koji proizlaze iz 1.400 EUR bruto. Imate li honorarni posao u kojem npr. dobijate 450 EUR, razlika plaća za koju ćete dobiti naknadu za rad za skraćeno radno vrijeme (Kurzarbeitergeld) sada će biti smanjena na 950 EUR bruto.
Za razmatranje naknade sa skraćenim radnim vremenom nije važno je li to ostvareno radnim danima (glavni posao) ili danima rada sa skraćenim radnim vremenom (Kurzarbeit). Također je irelevantno da li je riječ, o zapošljavanju koje je podložno doprinosima za socijalno osiguranje ili honorarnom poslu. Uredba se jednako primjenjuje na prihod od samozaposlenih ili pomoćnih djelatnosti.
Izuzetak: Od 27.03.2020 primjenjuje se sljedeće: Ako Vaš honorarni posao pripada sistemski relevantnom području (npr. zdravstvena zaštita u bolnicama i ljekarnama, poljoprivreda i opskrba ljudi hranom), zarađene plaće ne moraju se ubrojiti u naknadu za skraćeno radno vrijeme, pod uvjetom da ukupni prihod od zarađenog dohotka, kratkoročne naknade i dodatne zarade ne prelazi uobičajeni bruto dohodak (ciljna plaća). Morate odmah obavijestiti svog poslodavca ako želite i namjeravate raditi dodatni honorarni posao (Minijob). Poslodavac može zabraniti dodatni honorarni posao ako je, na primjer, riječ o natjecateljskoj aktivnosti.
Početak honorarnog posla (Minijob) prije skraćenog radnog vremena (Kurzarbeit): Honorarni posao koji je već obavljan i stoga je samo „nastavljen“ ne uzima se u obzir pri izračunavanju naknada za skraćeno radno vrijeme. Za zaposlenike koji su već imali honoraran posao ili posao na nepuno radno vrijeme koji podliježe doprinosima za socijalno osiguranje, nema posebnih razmatranja prilikom obračuna i podnošenja zahtjeva za naknadu za skraćeno radno vrijeme (Kurzarbeitergeld).

7. Što ako ne možete doći do svog posla?

Vi u osnovi snosite rizik puta (Wegerisiko). Ako se ne pojavite na poslu, poslodavac Vam može poslati pismenu opomenu ili čak otpustiti i, naravno, nećete primiti nikakvu plaću. Da li bi otkaz bio opravdan u takvom slučaju, morat će se sudski ispitati. Tada biste se morali braniti od takvog otkaza na osnovu tužbe za Zaštitu od otkaza (vidi poglavlje: Vaš poslodavac Vas je otpustio - potpisali ste dokument koji niste razumjeli). Bez zaštite od otkaza, koju imate samo ako radite duže od 6 mjeseci u tvrtki i ako tvrtka ima više od 10 radnih mjesta na puno radno vrijeme, biti će problematično za Vas.
U svakom slučaju se obratite savjetovalištu ili potražite pravni savjet. Obavezno, morate obavijestiti poslodavca da ne možete doći.

8. Vaš poslodavac Vas je otpustio - potpisali ste dokument koji niste razumjeli

Provjerite je li Vaš otkaz zakonit. Protiv neosnovanog ili neopravdanog otkaza, čak i kada je izrečen usmeno, možete se braniti. Možete uložiti tužbu radnom sudu (Arbeitsgericht). Za tužbu imate na raspolaganju samo 3 tjedna od datuma uručenja ili izricanja otkaza!

Ovdje možete pronaći primjer za takvu tužbu, koja se podnosi pravnoj službi (Rechtsantragstelle) na radnom sudu, kako ne biste zakasnili sa rokom od 3 tjedna. Više informacija na temu otkaz možete pronaći www.fair-arbeiten.eu.

Bez obzira jeste li dobili obavijest o otkazu ili ste potpisali dokument koji Vam je poslodavac dao, odmah se obratite odvjetničkom uredu, Vašem sindikatu ili nekom savjetovalištu.

Ako imate niska primanja, možete se obratiti lokalnom općinskom sudu (Amtsgericht ) i zatražite potvrdu (Beratungshilfeschein), sa kojom će savjetovanje kod Vašeg advokata biti (skoro) besplatno.
 

Morate se odmah prijaviti kao nezaposlena osoba u Agenciju za rad (Agentur für Arbeit) ili JobCenter! S obzirom na trenutnu situaciju, to možete učiniti i telefonom ili putem interneta bez prethodnog osobnog razgovora! (https://www.arbeitsagentur.de/eservices)

9. Živite u stanu koji Vam poslodavac iznajmljuje. Morate li napustiti stan ako dobijete otkaz?

Ne! Iz vašeg stana možete biti iseljeni samo ako postoji sudska odluka. Trenutno vrijede i ograničenja putovanja. Ni pod kojim se uvjetima ne smijete dobrovoljno iseliti iz smještaja, jer ćete tada biti beskućnici i nemate prava na povratak. Ovo se također odnosi ako imate samo usmeni ugovor o najmu. Ako dođete pod pritisak, obratite se savjetovalištu ili policiji!

10. Vašu tvrtku je nadležno tijelo privremeno zatvorilo. Nastavljate li primati plaću čak i ako sami niste bolesni?

U principu, plaću ćete i dalje primati ako Vas poslodavac ne može zaposliti. Prema trenutnoj pravnoj situaciji, to se odnosi i na službene naloge za potpuno zatvaranje tvrtke.

11. Ako je vrtić ili škola Vašeg djeteta zatvorena zbog koronavirusa, možete li ostati kod kuće i nastaviti primati plaću?

Morate potražiti načine da dijete bude zbrinuto negdje drugdje, uključujući i pomoć drugih osoba izvan obitelji. To je iznad svega često teško kod male djece. Trebali biste što prije potražiti razgovor sa poslodavcem i zajedno razmotriti može li posao kod kuće biti opcija. Ako to nije moguće i zapravo nemate mogućnosti za brigu o djeci, možete ostati kod kuće jer je radni učinak za Vas teži.
U tim slučajevima od 30.03.2020 možete dobiti naknadu za gubitak zarade zbog čuvanja djece za djecu prije navršenih 12 godina (uključujući udomljenu djecu). Preduvjet je da ne možete pružiti nijednu drugu razumnu njegu (npr. od drugog roditelja ili pomoć u drugim ustanovama). Rizične grupe, poput djetetovih djedova i baki ne moraju biti uključeni. Međutim, trebali biste iscrpiti i sve druge mogućnosti kako biste mogli ostati dalje od posla zbog čuvanja djece i primati plaću, pa je smanjenje vremenskih kredita također prioritet. Inače, možete dobiti odštetu do šest tjedana, točnije 67 posto neto prihoda, ali ograničeno na maksimalni mjesečni iznos od 2.016 EUR. Isplatu obavlja poslodavac, koji nadležnom državnom tijelu može podnijeti zahtjev za povrat sredstava. Uredba se ne odnosi na razdoblja kada bi objekt ionako bio zatvoren zbog školskih praznika i ograničen je do kraja 2020. godine.

Ako se dijete razboli, vrijede uobičajena pravila: zaposlenici mogu otići na odsustvo zbog djetetove bolesti. Naknadu za slučaj bolesti djeteta plaća zdravstveno osiguranje 10 dana, a za samohrane roditelje 20 dana.

Za kraće vrijeme, zaposlenik može nastaviti primati plaću od poslodavca ako to nije isključeno ugovorom o radu ili kolektivnim ugovorom.

12. Koje mjere predostrožnosti mora Vaš poslodavac poduzeti da Vas zaštiti od koronavirusa?

Poslodavac ima obavezu zaštite zaposlenih. Na primjer, mora osigurati dezinfekciona sredstva ako vrlo često dolazite u kontakt s kupcima. Tvrtka također mora pružiti informacije o pravilima zaštite i higijene na radu i osigurati sredstva za to.

Web stranice

Posljednje informacije o koronavirusu:

https://www.eu-gleichbehandlungsstelle.de/eugs-hr/o-koroni

https://www.integrationsbeauftragte.de/ib-de/amt-und-person/informationen-zum-coronavirus

Informacije od DGB (Njemački savez sindikata)

https://www.dgb.de/themen/++co++fdb5ec24-5946-11ea-8e68-52540088cada

Informacije od Ministarstva zdravstva (njemački, engleski, ruski, turski)

https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus.html

Informacije o trenutnim događanjima širom svijeta i u Njemačkoj (njemački)

https://www.tagesschau.de/ausland/coronavirus-karte-101.html